Monitoring bocianiego gniazda na Pomorzu!

Dofinansowane w ramach zadania:

Opanuj Gniew logo pochyłe gif czarny


Fatbirder's Top 1000 Birding Websites

bociek500

Lokalizacja:

piekarnia logo gif

Nowe regulacje w gospodarowaniu odpadami

Statystyczny Polak prawdopodobnie produkuje tyle samo śmieci co Niemiec, czy  Szwed, ale nasz sposób na śmieci, które wytwarzamy w naszych domach, odbiega od rozwiązań europejskich  i dlatego efekty mamy znacznie gorsze. Nowy sposób na śmieci komunalne to metoda, która sprawdziła się już z powodzeniem w większości krajów europejskich.

Zgodnie z nową ustawą gmina zapewnia odbieranie i właściwe zagospodarowanie wszystkich odpadów komunalnych  oraz możliwość selektywnego zbierania odpadów. Każdy mieszkaniec będzie wolny od wszelkich umów, które do tej pory musiał podpisywać z przedsiębiorcami odbierającymi jego śmieci. Teraz zrobi to za niego gmina. Gmina będzie organizować i wskazywać mieszkańcom punkty odbioru takich odpadów, jak stare lodówki, kanapy, przeterminowane leki albo zużyte baterie. Gmina wybierze  w drodze przetargu  przedsiębiorcę, który opróżni pojemniki na śmieci, a  ich  zawartość wywiezie na składowisko odpadów. Za odbiór odpadów wszyscy mieszkańcy uiszczą jedną podstawową stawkę.  Wyjątek stanowią osoby segregujące śmieci, ci mieszkańcy  będą płacić mniej. Dzięki tym rozwiązaniom nikomu nie powinno opłacać się wyrzucanie śmieci do lasu, ani do sąsiadów. Zniknie też powód, żeby śmieci pozbywać się przez spalanie w domowych piecach.
Pierwszego  stycznia 2012 r. rozpoczął  się proces wdrażania ustawy w życie. Potrwa maksymalnie 18 miesięcy. Mieszkańcy  miasta i gminy Gniew zostaną poinformowani o tym, kiedy nowy system zacznie działać w  naszej gminie.

Wiesława Tomaszewska
Kierownik Referatu Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Środowiska
Urząd Miasta i Gminy Gniew

Odwiedź stronę

  • logoCAG
  • facebook logo.thumbnail
  •  

    wfosigw

  • wopr tczew logo
  •  

    Zielona Lekcja

  • wfosigw

Licznik odwiedzin

Dzisiaj10
Wczoraj15
Ten tydzień25
Ten miesiąc91
Ogółem140311