Ważne dla każdego. Parę słów o tym, co nas czeka w temacie odpadów.

Do tego czasu gmina ustali stawkę i system naliczania opłat za odbiór odpadów, a także sposób i częstotliwość jej uiszczania. Ponadto wyłoni w przetargu firmę, która będzie odpowiedzialna za odbiór zgromadzonych odpadów od wszystkich mieszkańców gminy, określi częstotliwość ich odbioru oraz sposób segregacji. Dodatkowo na terenie gminy powstanie punkt odbioru odpadów komunalnych ?nietypowych?(meble, sprzęt elektroniczny, opony itp.), w którym każdy mieszkaniec gminy będzie mógł pozostawić nieodpłatnie powyższe odpady.

W związku z nadchodzącymi zmianami Gmina Gniew ogłosiła konkurs na realizację zadania pod nazwą ?Edukacja i informacja w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi w szczególności w zakresie selektywnego zbierania odpadów?, w ramach którego dla mieszkańców gminy ma zostać przeprowadzona kampania informacyjna na temat wprowadzanych zmian. Konkurs ten wygrało Eko-Centrum Heliantus działające przy Stowarzyszeniu Centrum Aktywnych ? Gniew z siedziba w Ciepłem 26.

Działania w ramach ww. konkursu pod hasłem: ?Opanuj odpady? rozpoczęły się w styczniu br. Obecnie trwają przygotowania ulotek, plakatów, programów spotkań, scenariuszy zajęć itp. Od lutego rozpoczną się otwarte spotkania informacyjne dla mieszkańców gminy, które będą się odbywały w każdej świetlicy wiejskiej oraz w mieście Gniew. Podczas spotkań przekazane zostaną informacje na temat tego, co się zmienia, od kiedy, jak należy zbierać odpady, kto i jak często będzie je odbierał, gdzie oddawać odpady ?nietypowe?, jak zmienią się opłaty itp. Od września kampania informacyjna dotrze do dzieci i młodzieży, poprzez warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników Eko-Centrum w placówkach oświatowych.

Co ważne na dziś ? do końca czerwca br. system odbioru odpadów działa bez zmian. Umowy podpisane z firmami odbierającymi śmieci wciąż obowiązują (należy je rozwiązać z dniem 1 lipca br.). Odczuwalne modyfikacje rozpoczną się w lipcu br. jednak szczegóły dotyczące nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi warto poznać już teraz, bo będą bezpośrednio dotyczyły każdego z nas.

O wszystkich działaniach pracownicy Eko-Centrum Heliantus będą informować na spotkaniach z mieszkańcami oraz na bieżąco na stronach www.gniew.pl i www.heliantus.org. Już teraz działa infolinia ? tel. 58 53 53 130 we wtorki i środy w godz. 7.00 -15.00.

Odwiedź stronę

  • logoCAG
  • facebook logo.thumbnail
  •  

    wfosigw

  • wopr tczew logo
  •  

    Zielona Lekcja

  • wfosigw

Licznik odwiedzin

Dzisiaj0
Wczoraj14
Ten tydzień102
Ten miesiąc294
Ogółem126599