Ziemia Gniewska jest malowniczo położoną okolicą, obfitującą w piękne krajobrazy, zabytki historyczne i niezniszczoną przez człowieka przyrodę, gdzie można odpocząć w otoczeniu pól, łąk, jezior i lasów.
Znajdują się tu rezerwaty przyrody, obszary chronionego krajobrazu, użytki ekologiczne oraz obszary Natura 2000.
Zapraszamy na szlaki Gniewskiej Ziemi!
1. Wzdłuż Wisły pieszo - szlakiem Dolnej Wisły (czarny, pieszy)
Szlak rozpoczyna się w miejscowości Nowe, a kończy w Tczewie, w sumie liczy 75km (w gminie Gniew 36km). Drugi, co do długości, szlak na gdańskim Kociewiu. Prowadzi wzdłuż koryta Królowej Polskich Rzek ? Wisły.
Szlak obfituje w piękne widoki na Dolinę Wisły, ale nie tylko...
W okolicy Opalenia można zobaczyć pozostałość po moście kolejowo-drogowym na Wiśle z 1909r., którego elementy tworzą obecny most drogowy w Toruniu, a w Widlicach odwiedzić pomnik twórcy regulacji Wisły - Gottlieba Schmida. Jest to zagłębie tradycyjnych śliwek węgierek i wikliniarstwa. Nieco na północ w okolicy Tymawy zachwycają piękne wzniesienia i wąwozy, nazywane dawniej Alpami Tymawskimi.
Gniew to przede wszystkim średniowieczny zamek pokrzyżacki, pałac Marysieńki, który ówczesny starosta, a późniejszy król Polski - Jan III Sobieski, miał zbudować dla swojej żony Marii Kazimiery. Na Starym Mieście znajduje największy na Pomorzu zespół zabytkowych kamienic oraz gotycki kościół pw. św. Mikołaja, a także figurka legendarnego Misia Maciusia i Park Historyczny.
Szlak od południowego krańca gminy do miejscowości Nicponia prowadzi na terenie Nadwiślańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, gdzie znajdują się dwa rezerwaty przyrody Wiosło Duże z roślinnością ciepłolubną i Wiosło Małe ze świetlistą dąbrową. Od Nicponii szlak wkracza na Gniewski Obszar Chronionego Krajobrazu, obejmujący urokliwą, meandrującą rzekę Wierzycę. W północnej części szlaku, w okolicy miejscowości Ciepłe i Polskie Gronowo, znajdują się trzy użytki ekologiczne, będące ostoją rzadkich gatunków ptaków wodnych oraz roślin i zwierząt. W rejonie Niziny Walichnowskiej znajdziemy ślady bytności Mennonitów ? holenderskich osadników. Ponadto wzdłuż Wisły ciągną się obszary Natura 2000: siedliskowy i ptasi.
Więcej informacji TUTAJ
2. Wzdłuż Wisły rowerem - szlakiem Nadwiślańskim Doliny Dolnej Wisły (czarny, rowerowy)
Trasa w dużej mierze pokrywa się ze szlakiem pieszym Dolnej Wisły, czasem prowadząc przez łatwiejsze tereny dostosowane do potrzeb rowerzystów. Dodatkową atrakcją jest fakt, że szlak biegnie obu stronami WIsły
Więcej informacji TUTAJ
3. Trasą rowerową księcia świeckiego - szlakiem Grzymisława (zielony, rowerowy)
Szlak rozpoczyna się w Tczewie, kończy w Nowem ? cały szlak liczy 95,2km (w gminie Gniew ? 23,12km). Na ziemię gniewską wkracza w okolicy leśniczówki ? Brody Pomorskie, gdzie można zobaczyć wystawę dawnych maszyn leśnych i rolnych.
Dalej szlak prowadzi przez miasto Gniew (atrakcje opisane w pkt. 1) polnymi drogami do Piaseczna ? Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pomorza i Matki Jedności, której koronacji koronami papieskimi dokonał ówczesny kardynał Karol Wojtyła ? metropolita krakowski.
W Piasecznie możemy także zwiedzić Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Dalej mijamy wiatrak murowany typu holenderskiego i wdłuż pól i łąk docieramy do granic gminy w okolicy Wielkich Wyrębów, gdzie w dawnym dworku mieści się obecnie Dom Pomocy Społecznej.
Więcej informacji TUTAJ
4. Z katedry do zamku - szlakiem Wierzycy (niebieski, pieszy)
Szlak zaczyna się i kończy w miastach o średniowiecznej historii: Pelplin i Gniew.
Długość szlaku 22km. Pelplin historycznie związany z zakonem Cystersów, w którym przede wszystkim nie można pominąć wspaniałej bazyliki katedralnej oraz Gniew związany z zakonem krzyżackim z pięknym pokrzyżackim zamkiem i Pałacem Marysieńki. Pomiędzy miejscowościami, na szlaku, czeka nas obcowanie z przyrodą i urokliwe widoki meandrującej Wierzycy, która w okolicy Gniewu wpływa do Wisły.
Po drodze mijamy dwie elektrownie wodne w Stockim Młynie oraz w Brodzkich Młynach. W znacznej części szlak biegnie przez Gniewski Obszar Chronionego Krajobrazu.
Więcej informacji TUTAJ
5. Nad jezioro - szlakiem Opaleńskim (żółty, pieszy )
To łatwy do przejścia i jednocześnie bardzo urokliwy szlak na Nadwiślańskim Obszarze Chronionego Krajobrazu, o długości 7,5km biegnący z Opalenia, gdzie możemy podziwiać zabytkowe obiekty sakralne, prowadzący głównie lasem, przez rezerwat Opalenie, wzdłuż strumyka Struga Młyńska, aż do kąpieliska nad jeziorem Rakowieckim w Małej Karczmie.
Więcej informacji TUTAJ
6. Gęstwiną leśną - szlakiem lasów dębińskich (niebieski, pieszy)
To trasa dla osób szukających bliskiego kontaktu z przyrodą i odpoczynku od hałasu i tłumów. Jego długość to 8,5km. Szlak, prowadzi leśnymi ścieżkami przez Nadwiślański Obszar Chronionego Krajobrazu oraz rezerwat Opalenie.
Na trasie natrafimy na leśną mogiłę jeńca rosyjskiego z I wojny światowej oraz obiekty po linii kolejowej z 1908r. na trasie: Opalenie - Smętowo - Kwidzyn. Szlak wiedzie od jeziora Rakowieckiego do punktu widokowego w Małym Wiośle, skąd szlakiem Dolnej Wisły można dojść do Opalenia (6,9km).
Więcej informacji TUTAJ
7. Po Kociewiu - szlakiem Ziemi Tczewskiej im. Romana Klima (zielony, pieszy)
Długość szlaku to 78,9km. TNiewielkim fragmentem obejmuje teren gminy Gniew. Rozpoczyna w niej swój w miejscowości Rakowiec, skąd wzdłuż jeziora Rakowieckiego można dotrzeć do Pelplina i Tczewa.
Więcej informacji TUTAJ