Modraszka
Niewielki, osiadły ptak (niektóre populacje wędrowne), zamieszkujący w zależności od podgatunku całą Europę z wyjątkiem północnej Skandynawii, a także część zachodniej Azji. Występuje w lasach liściastych i mieszanych, rzadziej iglastych. Modraszki mają upierzenie na brzuchu żółte z niewielką czarną plamą. Grzbiet jest ciemnozielony z niebieskimi akcentami. Głowa jest biała z kilkoma czarnymi paskami i niebieską "czapeczką", podobną do tych, jakie występują u dzięciołów. W locie widać ciemny, szarawy spód skrzydeł. Samice i samce są bardzo do siebie podobne. Gatunek w Polsce został objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Modraszki zjadają owady, pajęczaki i inne drobne bezkręgowce oraz małe nasiona (również drzew). Wiosną oprócz pokarmu roślinnego jedzą również nektar wierzbowy, pączki i soki drzew, a jesienią jagody. W naszym karmniku modraszki najbardziej upodobały sobie niełuskany słonecznik.
W karmniku, który monitorujemy modraszki pojawiają się zazwyczaj w godzinach rannych i popołudniowych. Często są przeganiane przez sikory bogatki.