Dzwoniec

Ptak wielkości wróbla zamieszkujący Europę, północną Afrykę i południowo ? zachodnią Azję. Z reguły osiadły, ale część północnych populacji wędrowna ? przeloty od lutego do kwietnia oraz od września do listopada. W Polsce średnio liczny lub liczny ptak lęgowy, rozpowszechniony w całym kraju. Upierzenie u samców żółto-zielone z charakterystycznym żółtym lusterkiem na skrzydle i żółcią na bokach ogona, samica natomiast jest bledsza i szarozielona. Na terenie Polski gatunek jest objęty ochroną gatunkową.

dzwoniec

Dzwońce zamieszkują obrzeża borów i lasów mieszanych, parki, aleje oraz śródpolne zadrzewienia. Żywią się przeważnie nasionami chwastów i świeżymi pędami roślin, głównie oleistych, a także niektórymi owocami. Zimą dzwońce zjadają owoce dzikiej róży, śnieguliczki, irgi, jarzębiny oraz zasuszone owoce jeżyn. Dzwońce w naszym karmniku pojawiły się wraz z pierwszymi przymrozkami, najbardziej ?smakują? im niełuskany słonecznik oraz suszona jarzębina.

 dzwoniec w_karmniku_2

dzwonce w_karmniku


Dzwońce są ptakami odważnymi i zadziornymi, odganiającymi inne ptaki w czasie kiedy same się pożywiają. W dodatku robią to najczęściej, w samym środku wyłożonej karmy lub karmnika. W karmniku pojawiają się ok. godziny 8.00 i przebywają w nim do późnego popołudnia.

dzwonce print screen