Bogatka

Ptak wielkości wróbla, w Polsce bardzo rozpowszechniony. Bogatki należą do ptaków zimujących w kraju, często blisko ludzkich zabudowań. Latem zamieszkują lasy, zadrzewienia, ogrody. Upierzenie u samców i samic niemalże jednakowe. Sikory bogatki mają czarne główki z białymi policzkami, wierzch ciała jest oliwkowy, a pokrywy skrzydłowe szaroniebieskie z białym prążkiem. Spód ciała żółty z czarną, podłużną pręgą szerszą u samca niż u samicy. Skrzydła i ogon są czarnoszare, a na lotkach widać poprzeczną białą pręgę. Bogatki mają czarne dzioby, ciemnobrązowe tęczówki oczu i szaroniebieskie dość długie i silne nogi, dzięki którym poruszają się zręcznie pomiędzy gałązkami. Na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

bogatka fotolia

Bogatki najchętniej zjadają owady i pajęczaki, jednakże jako ptak niewybredny żywieniowo nie pogardzą również nasionami i owocami (szczególnie chętnie nasiona roślin oleistych, np. słonecznika). Zimą szukają jajeczek i larw owadów ukrytych w szczelinach gałęzi, często są też dokarmiane przez ludzi słoniną i ziarnami zbóż. W naszym karmniku najbardziej upodobały sobie ziarna niełuskanego słonecznika oraz kule zbożowo ? tłuszczowe.

 bogatka w_karmniku_3

Sikory bogatki są ptakami odważnymi i zaczepnymi, podczas monitoringu karmnika można zauważyć jak ?walczą? z dzwońcami o pożywienie. Bogatki są również bardzo ciekawskie - w krótkim czasie po umieszczeniu kamery w pobliżu karmnika, jako jedyne z ptaków podlatywały do niej by sprawdzić nowy element krajobrazu. W karmniku pojawiają się wczesnym rankiem i przebywają w nim do późnego popołudnia.

bogatki print screen

bogatka print screen 2