Mazurek

Mały ptak z rodziny wróbli prowadzący tryb osiadły, zamieszkuje Europę i Azję. Introdukowany w Ameryce Północnej i Australii. W Polsce liczny ptak lęgowy. W kraju występują na otwartych polach uprawnych, w parkach, sadach i ogrodach, także w miastach, obrzeżach lasów i borów, w pobliżu pól i ludzkich siedzib. Mazurki są nieznacznie mniejsze od wróbli ( z którymi często są mylone). Najpewniejszą cechą rozpoznawczą jest czarna plamka na białym policzku (wróbel ma policzek jednolicie szary). Poza tym mazurek ma brązowy wierzch głowy (wróbel ? szary), a na skrzydłach dwie białe pręgi (u wróbla pręga jest tylko jedna). Obie płci ubarwione jednakowo. Wierzch ciała ciemnobrązowy z paskowaniem, spód jednolicie brązowoszary. Wokół szyi biała obroża, na podgardlu mały czarny śliniaczek (u wróbla jest on dużo większy). Dziób czarny, nogi jasnobrązowe. Młode podobne do dorosłych, ale nieco jaśniejsze. Na terenie Polski objęty ścisłą ochroną gatunkową.

mazurek

Mazurki wiosną i latem żywią się owadami schwytanymi na drzewach i na ziemi. Zjadają również ziarna zbóż, ale tylko dojrzewające. Jesienią i zimą żywią się różnymi nasionami i jagodami. W naszym karmniku mazurki upodobały sobie najbardziej słonecznik niełuskany, jednakże nie pogardzą również innymi ziarnami zbóż.

mazurek w_karmniku_4

mazurek w_karmniku_2


W karmniku, który monitorujemy mazurki pojawiają się nielicznie we wczesnych godzinach rannych. Często są płoszone przez bardziej odważne sikory bogatki i dzwońce.

rozne ptaki print screen