Potrzebne będą:

  • ziarna zbóż, słonecznika, maku rzepaku lub inne (można w sklepach zoologicznych kupić odpowiednią mieszankę)
  • plastikowe kubeczki po jogurtach, serkach lub inne
  • sznurek
  • smalec (koniecznie niesolony!)

Aby zrobić tłuszczową kulę dla ptaków, wystarczy zmieszać ziarna z lekko ogrzanym smalcem (tak aby dało się go formować jak plastelinę). Następnie należy dobrze wymieszać ziarna ze smalcem formując go na kształt kuli i umieszczając w środku sznurek do powieszenia kuli. Teraz wystarczy schłodzić kulę tak, aby stwardniała i gotowe!

Aby wykonać tłuszczowe dzwonki, należy na początku rozpuścić smalec, tak aby był płynny. Następnie w denku plastikowego kubeczka wykonujemy dziurkę i przeplatamy przez nią sznurek. Koniec sznurka pozostały w kubeczku należy związać tak (można również umieścić na sznurku np. guzik), aby nie wypadał z kubeczka, gdy go odwrócimy do góry dnem. Kolejnym krokiem jest wsypanie do kubeczka ziaren i zalanie ich smalcem. Na początku dobrze jest wlewać lekko schłodzony tłuszcz (ale wciąż płynny) tak aby zastygł na samym dnie. Pozwoli to na zaktanie dziurki i zapobiegnie wyciekaniu smalcu. Po zastygnieciu delikatnie rozcinamy kubeczek i wyjmujemy dzwoneczek tłuszczowy. 

Z ziaren i tłuszczu można wykonać nie tylko kule i dzwonki, ale również inne kształty w zależności od pomysłu i dostępnych foremek.