Pożyteczna pszczoła

Projekt dofinansowany ze środków       logo WFOS_poziomo      Opanuj Gniew logo pochyłebaner gmina


Czas trwania projektu luty-czerwiec 2012

Celem projektu było uświadomienie beneficjentom ważkości roli pszczół na Ziemi i wzrost zainteresowania pszczołami, poprzez podniesienie poziomu wiedzy wśród beneficjentów na temat życia i zagrożeń tych owadów, przekazanie beneficjentom informacji i pokazanie sposobów pomagania pszczołom, wzrost poziomu wiedzy na temat produktów pozyskiwanych z pracy pszczół.

Realizacja projektu:

Realizacja projektu rozpoczęła się od ogłoszenia konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży w wieku do 12 lat oraz konkurs fotograficzny dla osób w wieku powyżej 12 lat z terenu województwa pomorskiego. Konkurs został rozstrzygniety w maju. Napłynęło 530 prac plastycznych i 47 prac fotograficznych. Nagrodzono i wyróżniono 13 prac.

Wyniku konkursu pszczelego

Ważną częścią projektu była realizacja cyklu warsztatów nt. życia i funkcjonowania pszczół. Prowadzący ? pszczelarz Zenon Otowski od kilkunastu lat prowadzący własną pasiekę ? opowiadał o zwyczajach pszczół, zagrożeniach ze strony ludzi, o tym jak odróżnić pszczołę od osy, dlaczego pszczoła po ukąszeniu umiera, jak wyjąć żądło pszczoły, skąd bierze się miód, czym jest wosk, pyłek i kit pszczeli oraz wiele innych zagadnień, którymi były zainteresowane dzieci i młodzież. Prowadzący posiada również bogaty zbiór akcesoriów pszczelarskich używanych dawniej i teraz. Wszystkie te narzędzia, często widziane po raz pierwszy w życiu, uczestnicy mogli obejrzeć i dotknąć, a nawet przymierzać, jak np. kapelusze pszczelarskie. Jednak zawsze największymi atrakcjami były: szklany ul z pszczołami, w którym z bardzo bliska i jednocześnie bezpiecznie można było oglądać pszczoły w ich ?domu? oraz degustacja różnych rodzajów miodu. Zajęcia zostały przeprowadzone dla 29 grup w Przedszkolu w Gniewie, Szkole Podstawowej w Gniewie, Zespole Szkół w Opaleniu, Szkole Podstawowej w Żukowie .

Przykładowe warsztaty z pszczelarzem

W ramach warsztatów odbył się także wyjazd edukacyjny dla osób dorosłych. Wzięło w nim udział 13 osób. Podczas spotkania uczestnicy zostali oprowadzeni przez pszczelarza po wystawie pszczelarskiej w Bibliotece w Gniewie (rezultatem dodatkowym, nieplanowanym w projekcie jest wystawa pszczelarska w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gniewie z eksponatów wypożyczonych przez pszczelarza. Na wystawie umieszczone są także nagrodzone i wyróżnione prace z konkursu pod hasłem Pożyteczna pszczoła. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających nieodpłatnie od czerwca do końca sierpnia.). Dalsza część warsztatów odbywała się w Gospodarstwie Pasiecznym w Kurzejewie, gdzie uczestnicy odkrywali zupełnie nowe informacje na temat pszczół. Odbyła się także degustacja miodów, nalewek z miodem, pyłku i kitu pszczelego. Uczestnicy samodzielnie kręcili miód w wirówce. A na koniec odbyło się ognisko z kiełbaskami i domową drożdżówką.W czerwcu planowany jest także wyjazd edukacyjny dla osób dorosłych do Kurzejewa do Gospodarstwa Pasiecznego, gdzie odbędą się warsztaty szkoleniowe o pszczołach, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak żyją pszczoły, jakie są zasady współżycia w pszczelej rodzinie, jakie są rodzaje miodów, jak wykonuje się świece woskowe itp.

Wyjazd edukacyjny do Kurzejewa

Częścią projektu było ponadto przygotowanie ogrodu przyjaznego pszczołom. W pszczelim ogrodzie nasadzone miododajne drzewa i rośliny zielne. Na terenie ogródka ustawiona została również drewniana rzeźba z miejscem do gniazdowania dla dzikich pszczół - murarek.

Pszczeli ogród

Realizacja projektu pozwoliła na osiągnięcie zakładanych efektów, w tym: podniesienie poziomu wiedzy wśród beneficjentów na temat znaczenia pszczół, wzrost zainteresowania tematem "pszczelim", zapoznanie beneficjentów z produktami pszczelimi, zdobycie umiejetności odróżniania pszczół od podobnych gatunków, zdobycie wiedzy na temat miejsc przyjaznych i groźnych dla pszczół.