Wyniki konkursu "Pożyteczna pszczoła"

Zadaniem uczestników konkursu pod hasłem "Pożyteczna pszczoła" było wykonanie rysunku (kategoria wiekowa do 12 lat włącznie) lub fotografii (od 13 lat włącznie) przedstawiających pszczołę lub pszczoły wraz z opisem przedstawionej sytuacji. Celem konkursu było upowszechnienie wiedzy na temat pszczół oraz uświadomienie roli jaką te owady pełnią w przyrodzie.

i miejsce_marta_biskup

Konkurs trwał przez ponad miesiąc. Przez ten czas napływały do nas prace z terenu województwa pomorskiego. W kategorii rysunku wzięło udział 530 osób, natomiast w kategorii fotografii - 47 osób.

Kategoria rysunku - do 12 lat włącznie

I miejsce - Wiktor Karapuda

i miejsce_wiktor_karaputa

Narysowana przeze mnie pszczoła usiadła na kwiatku ostu siwego. Cała oprószona pyłkiem kwiatowym, wykonuje swoją codzienną pracę.

II miejsce - Martyna Wasek

ii miejsce_martyna_wasek 

Pszczoły to pracowite owady,
właściwie bez wady.
W kwiatkach pracują.
Miód produkują.

III miejsce - Alicja Pałubicka

iii miejsce_alicja_palubicka

Mój obrazek przedstawia pszczoły miodne, które zbierają nektar z kwiatów jabłoni.

Wyróżnienie - Zofia Konopińska

 wyroznienie zofia_konopinska

Moja praca przedstawia pracujące pszczoły. Latają one z kwiatka na kwiatek. Piją słodki nektar. Krążą żeby znaleźć jak najwięcej nektaru. Gdy odwiedzają kolejne kwiatki, na nóżkach przenoszą pyłek, w ten sposób zapylają rośliny. Z nektaru w ulach produkują pyszny, słodki miód. Jest on pożywny i leczniczy.

Wyróżnienie - Dominika Estrich

 wyroznienie dominika_estrich

Rysunek przedstawia łąkę pełną wiosennych kwiatów. Na łące znajdują się kolorowe ule, w których mieszkają złociste pszczoły zbierające nektar. Na skraju łąki stoi kolorowa pasieka, gdzie mieszka wielka pszczela rodzina. Dla tak wielkiej rodziny pasieka to za mało, tak więc pszczółki postanowiły powiększyć swój domek i zbudowały ?małą pasiekę? na drzewie.

Wyróżnienie - Adrian Wrzeszcz

 wyroznienie adrian_wrzeszcz

Leci pszczoła na kwiatek
Dziadkowie chłopca posiadają duże gospodarstwo rolne i miał on sposobność obserwacji pszczół na rzepaku.

Wyróżnienie - Joanna Marchewicz

wyroznienie-joanna marchewicz

Łąka pełna pożytecznych pszczół.

 

Kategoria fotografii - od 13 lat włacznie

I miejsce - Marta Biskup

i miejsce_marta_biskup

Na przedstawionej fotografii można zaobserwować niezwykle barwną roślinę zwaną aksamitką, a także zwabioną przez nią pszczołę. Widoczne zjawisko nazywamy powszechnie zapyleniem. Jest ono niezwykle istotne dla zachowania różnorodności gatunkowej roślin.  Ważne jest  to jednak nie tylko dla nich, ale i dla nas ? ludzi.  Ze względu na to, iż większość roślin jest owadopylna, obecność pszczół często wpływa korzystnie na podwyższenie plonu i jego jakości. Ponadto, to właśnie dzięki zachodzeniu tego zjawiska nasze podniebienia mogą w późniejszym czasie znaleźć się w siódmym niebie, delektując się jednocześnie  pysznym smakiem miodu wytwarzanym przez te owady.  Niezwykle ważne jest więc dbanie o to, co nas otacza ? zarówno o siebie samych jak i o środowisko przyrodnicze, które sprawia, że życie jest piękne i kolorowe nawet wtedy, gdy za oknem pada deszcz? 

II miejsce - Lilia Zabielska

ii miejsce_lilia_zabielska

Zdjęcie przedstawia pszczołę miodną zbierającą pyłek kwiatowy z kwiatów berberysu.

III miejsce - Marika Rozkwitalska

iii miejsce_marika_rozkwitalska

Ten niezwykły okaz beskidzkiej fauny uchwyciłam 29 maja 2011 roku. Podczas, zdawałoby się, błahej wyprawy dostrzegłam piękno i wyrafinowanie zarazem. Moim zdaniem ta poranna przygoda nauczyła mnie doceniać nie tylko to, co ofiaruje mi natura, lecz również potęgę mojego wiernego przyjaciela ? aparatu.

Wyróżnienie - Dorota Ordon

wyroznienie dorota_ordon

Ratuuuunku ! zepsuły się moje hamulce! Nie wyląduję znowu na kwiatku! Co z moją koordynacją?
A taki ładny kwiat i dużo nektaru . ? a mogłam na lekcjach latania bardziej się przyłożyć- co mi szkodziło? Na naukę trzeba poświęcić czas i rozsądek. Człowieku ! Ty też bądź rozsądny . Uszanuj mnie.

Wyróżnienie - Joanna Kostrzewa

wyroznienie joanna_kostrzewa

Zdjęcie wykonałam na własnym podwórku niedaleko pasieki, nie często można być świadkiem takiego polowania. Pszczoła obsypana pyłkiem nie zauważyła czyhającego pająka kwieciaka. Dobrze, że inne pszczółki miały więcej szczęścia, bo miód mniszkowy był pyszny.

Wyróżnienie - Marta Okrój

wyroznienie marta_okroj

Zdjęcie zostało wykonane w słoneczne przedpołudnie, kiedy pszczoły miały doskonałe warunki do pracy. Część pszczół powraca do ula, a niektóre szykują się do wylotu. Jedna pracowita pszczółka dźwiga kulę pyłku.